Koncert galowy Festiwalu Piosenki Country”Mayflower”

W czwartek 24 lutego odbył się finał Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Country „Mayflower”, organizowany po raz siódmy przez Pałac Młodzieży i Stowarzyszenie „Sądeczanie Razem”. W nowej sali widowiskowej Pałacu Młodzieży zaśpiewali najlepsi wokaliści wybrani przez komisję konkursową. Nie zabrakło wyjątkowych wykonań piosenek nadesłanych przez nagrodzonych młodych wokalistów z Izraela, Turcji i Ukrainy. Koncert był po raz pierwszy transmitowany na żywo.

Koncert, który poprowadziły nauczycielki Pałacu Młodzieży – Agnieszka Basiaga i Dorota Gwiżdż – uroczyście otworzył dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Komunikacji Społecznej i Promocji Marcin Poręba. Wydarzenie uświetnili swoją obecnością: prezes Stowarzyszenia „Sądeczanie Razem” Mieczysław Gwiżdż, dyrektor Sądeckiej Biblioteki Publicznej Marek Rylewicz, artysta plastyk i poeta Wacław Jagielski, dyrektor IV LO Andrzej Potoniec oraz gospodarze miejsca – dyrektor Milenia Małecka-Rogal oraz wicedyrektor Antoni Reszkiewicz,

Siódma edycja Festiwalu Piosenki Country „Mayflower” była inna niż wszystkie dotychczasowe. Wszystko za sprawą zgłoszeń, które napłynęły z odległych miejsc. Były to głównie duety z miast partnerskich Nowego Sącza: Netanya w Izaelu, Antalya w Turcji, Suzhou w Chinach i Pałac Dzieci i Młodzieży „Padyiun” w Uzhgorod w Ukrainie. Wielu z nich zostało nagrodzonych, i chociaż nie mogli przybyć na finał, przysłali swoje występy, które zostały wyemitowane w trakcie koncertu laureatów.

Głównymi bohaterami koncertu byli laureaci tegorocznej edycji Festiwalu. Na scenie zaprezentowały się podopieczne Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu. Karolina Sekuła ze Studia Piosenki wykonała energetyczny utwór „Cupid’s got a shotgun”. Dziewczyna z gitarą – Magdalena Śmierciak urzekła nas wykonaniem nostalgicznej ballady „In case you didn’t know”.

Kolejnymi wykonawcami były laureatki trzeciego miejsca. Brązowy medal powędrował do najmłodszej uczestniczki festiwalu Karoliny Jasińskiej za piosenkę „My Church” oraz do sióstr z Antalyi Yalki i Tais Saka za wykonanie piosenki „Shallow”. Siostry mogły obejrzeć cały koncert, a w nim swój występ zarejestrowany w ich domu, na Kanale YouTube Pałacu Młodzieży.

Na scenie pojawiły się także srebrni medaliści. W grupie najmłodszej II miejsce ex aequo zdobyły: Nikola Baran z Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu oraz Natalia Zięba z Jasła. Nikola wykonała przebój z filmu „Narodziny gwiazdy” – „Shallow”, a Natalia wybrała absolutną nowość, piosenkę, którą zaczęto grać w amerykańskich rozgłośniach radiowych w sierpniu ubiegłego roku – „Traitor”. W kategorii: duety, drugie miejsce zajęli uczestnicy z Netanyi – Maor i Netanel, którzy przysłali nam swoje wykonanie piosenki „Living on love”. Kolejna srebrna medalistka – Maja Matusiak z Łukowicy zaśpiewała piosenkę z repertuaru Bruce’a Springsteen’a pt. „Streets of Philadelphia”.

Zwyciężczynią festiwalu w najmłodszej kategorii wiekowej została Lucanych Rianna z Ukrainy, która zaśpiewała piosenkę „Rise”. Z licznej grupy nieco starszych wiekowo uczestników zwycięstwo zapewniła sobie kolejna dziewczyna z gitarą – Zuzanna Wojciechowska za wykonanie piosenki „Love me”. Wśród duetów, utworem „You are my sunshine” śpiewanym na dwa głosy zwyciężyli młodzi sądeczanie – Dominika Stabrawa i Wojtek Skałka.

Jurorzy byli zgodni, iż największy poziom wokalny zaprezentowała na eliminacjach Wiktoria Wojas z Przeworska. Wykonaniem piosenki „Any Man of Mine” zapewniła sobie Nagrodę Grand Prix VII edycji Festiwalu Piosenki Country „Mayflower”. Oprócz nagród ufundowanych przez Urząd Miasta i sponsora Mieczysława Gwiżdża, Wiktoria otrzymała Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Jana Dudę Posła na Sejm RP.

 Z uczestnikami i organizatorami VII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Country „Mayflower” rozmawiali uczestnicy zajęć Akademii Dziennikarskiej.

Koncert laureatów zakończyły cztery wokalistki z Pałacu Młodzieży piosenką „Country roads”, która została oficjalnie ogłoszona hymnem festiwalu piosenki country „Mayflower”.

Organizator wydarzenia, dyrektor Pałacu Młodzieży Milenia Małecka-Rogal podziękowała licznym sponsorom za ich cenne nagrody. Serdeczne podziękowania popłynęły do Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ludomira Handzla, Urzędu Miasta, Mieczysława Gwiżdża oraz radnej Ilony Orzeł za ogromne zaangażowanie w organizację festiwalu, zwłaszcza zainteresowanie ideą festiwalu osoby prywatne.

Wyróżniono pracę opiekunów artystycznych: Doroty Szymbary, Leszka Zygmunta, Pawła Niecia, Joanny Albrzykowskiej-Clifford, Agnieszki Kliszczyk i  Kornelii Mistachowicz.

Podziękowania otrzymali także nauczyciele Pałacu Młodzieży:

  • koordynatorka Festiwalu – Lucyna Urbańska, która od samego początku zajmuje się organizacją wydarzenia,
  • Renata Kubiesza – za wspaniałą scenografię,
  • Paweł Gutowski – za nagranie i za live streaming,
  • Tomasz Ruchała – odpowiedzialny za dźwięk,
  • Krzysztof Stachura i Natalia Saferna za dokumentację fotograficzną,
  • Anna Rejowska-Gumulak – za projekty plakatu, dyplomów i zaproszenia.

Lucyna Urbańska