Wiosenne sukcesy młodych plastyków

Wiosna to okres wielu ciekawych konkursów plastycznych dedykowanych tej cudownej porze roku. Od wielu lat z sukcesem biorą w nich udział podopieczni Elżbiety Barciszewskiej-Kozioł z Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu. Wartością dodaną tych przeglądów jest fakt, że ich organizatorzy stawiają na ekologię. 

Już od dziewięciu lat uczestnicy zajęć plastycznych prowadzonych przez  Elżbietę Barciszewską-Kozioł wykonują ekologiczne marzanny na konkurs „Małopolska Marzanna”. Organizatorem jest Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku, który jest oddziałem Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów.

Trudno zliczyć, ile marzann członkowie grup plastycznych zgłosili przez ten okres na konkurs. Faktem jest, że każdego roku „pałacowe” marzanny zdobywają nagrody. W tym roku nagrodzono trzecim miejscem dwie marzanny wykonane przez Mateusza i Tomasza Gwoździów oraz Zofię i Zuzannę Nowobilskie. Uroczystości rozdania nagród zawsze towarzyszy impreza plenerowa, co jest dodatkowym atutem wydarzenia. W tym roku laureatów zaproszono 21 marca do szymbarskiego kasztelu na imprezę plenerową „Pożegnanie zimy”.

Elżbieta Barciszewska-Kozioł podkreśla, że dzieci dokładają wszelkich starań, aby w marzannach przekazywać nasz lachowski folklor. Młodzi artyści wykonują kwiaty z bibuły, malują na płótnie, bibule, papierze wzory ze strojów ludowych Sądecczyzny pamiętając, aby wszystko było naturalne.

Drugi konkurs, z którego przywieziono nagrody to „Woda – wspólne dobro, wspólna troska” organizowany przez Sądeckie Wodociągi. Dzieci z grupy plastycznej prowadzonej przez Elżbietę Barciszewską-Kozioł wysłały na konkurs siedem prac, z czego dwie zyskały uznanie w oczach jurorów. W kategorii: uczniowie klas I-III Mateusz Gwóźdź zdobył pierwsze miejsce, a jego brat Tomek – trzecie miejsce w nieco starszej kategorii wiekowej.

Gratulujemy pierwszych nagród tej wiosny i życzymy wiele zapału i determinacji w rozwijaniu talentów artystycznych.

Lucyna Urbańska
Foto: Elżbieta Barciszewska-Kozioł