W późne czwartkowe popołudnie, 6 lipca ze sceny na nowosądeckim Rynku rozbrzmiewała muzyka i śpiew dzieci i młodzieży wyróżnionych i nagrodzonych na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek”.
Przed koncertem finałowym, czas zgromadzonym licznie Sądeczanom i gościom z całej Polski i zagranicy (Niemcy i Ukraina), umilały występy młodych artystów terminujących na codzień w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu. Prowadzący koncert, aktor i reżyser Józef Mika zaprosił na scenę młodzież z programem artystycznym zaprezentowanym w Suzhou, Chiny na 61. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki. Była to doskonała okazja, aby szerokiej publiczności pokazać grupy Pałacu Młodzieży, w których drzemie duży potencjał i talent taneczno-wokalny. Młode baletnicy z grupy „Adagio” oraz dzieci z zespołów „Promyczki Dobra” i „Sądeczoki” czasie koncertu finałowego uświetniły występy nagrodzonych solistów.
Występy wychowanków Pałacu Młodzieży poprzedzone zostały wręczeniem nagród i dyplomów wszystkim laureatom Festiwalu, którzy swoimi wykonaniami urzekli bardzo wymagających i zacnych jurorów. Nagrody przejętym i rozemocjonowanym finalistom wręczali: Jerzy Gwiżdż, zastępca prezydenta miasta, Janusz Włodarczyk, Dyrektor Administracyjny firmy FAKRO, jurorzy: Jerzy Petersburski, Krystyna Piotrowska, dyrektor Eurofestiwalu, Małgorzata Bartas-Witan, redaktor Polskiego Radia, Aneta Woźniak, Dyrektor Telewizji ABC, oraz pomysłodawcy Festiwalu: ks. Andrzej Mulka i Milenia Małecka-Rogal, Dyrektor Pałacu Młodzieży. Pani Dyrektor podziękowała licznym sponsorom Festiwalu. Wśród nich znaleźli się: Urząd Miasta Nowego Sącza, firmy FAKRO, DANEK, właściciel restauracji i pizzerii GONDOLA, Rada Rodziców Pałacu Młodzieży, i inni.
Koncert finałowy rozpoczął się o godzinie 20.00 i został zarejestrowany przez ekipę telewizyjną TVP. Całe wydarzenie będzie emitowane, między innymi, na antenie TVP ABC. Grand Prix powędrowało w tym roku do Radomia. Wywalczył je Kryspin Jaros, który wykonaniem piosenki „Tańczące Eurydyki” poderwał publiczność z krzeseł. Otrzymał nagrodę w wysokości 2,000 złotych i nominację do udziału w Eurofestiwalu „Orfeusz w Italii” w Lido di Jesolo we Włoszech.
W gronie wyróżnionych i nagrodzonych byli również Sądeczanie, wychowankowie Pałacu Młodzieży. Należąca do zespołu „Promyczki Dobra” Kasia Potok za wykonanie piosenki „Drewniane lalki” zajęła III miejsce, a jej nieco starszą koleżankę Eweliną Boczarską wyróżniono za utwór „W wesołym miasteczku”. Oliwia Ślipek z „pałacowego” Studia Piosenki wywalczyła II miejsce swoją interpretacją piosenki „Życzenie na dziś”. Z kolei, Łucja Jasiurkowska piosenką „Niebo to my” zasłużyła na wyróżnienie w kategorii: gimnazjum.
Wśród najmłodszych zwyciężyła Antosia Kraszewska z Cieszyna, która słusznie zauważyła „Choć masz mało lat”. W kolejnej kategorii (klasy II-IV) najlepsza okazała się mieszkanka Tarnowa, Dagmara Gromniak, która zachwyciła jurorów piosenką „W moim ogródeczku”. Roksana Węgiel z Jasła brawurowo wykonanym utworem „Aniele mych pradziadów” zajęła I miejsce w kategorii: szkoła podstawowa, klasy V-VI. Rzeszowianka, Weronika Połowniak swoją interpretacją trudnego muzycznie utworu „Matko Boska Częstochowska” nie pozostawiła żadnej wątpliwości, do kogo należy zwycięstwo w kategorii: gimnazjum.
Koncert zakończył się występem dzieci z grupy „Promyczki Dobra”, które otwierały obydwie części koncertu znanymi wszystkim dzieciom piosenkami pt. „Skowroneczek”, „Na lachowskiej ziemi” oraz „Dookoła słońca”.
Scenografię wykonały Anna Skierska i Anna Rejowska – Gumulak, nauczycieli i plastyczki z Pałacu Młodzieży.