W piątkowy wieczór 6 lipca ze sceny na nowosądeckim Rynku rozbrzmiewała muzyka i śpiew dzieci i młodzieży nagrodzonych i wyróżnionych na XV Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek”.
Przed koncertem laureatów prowadzonym przez Antka Smykiewicza organizatorzy wręczyli dyplomy uczestnictwa i nagrody wszystkim młodym artystom, którzy przeszli II etap eliminacji.
Koncert finałowy rozpoczął się o godzinie 20.00 i został zarejestrowany przez ekipę telewizyjną TVP. Całe wydarzenie będzie emitowane na antenie TVP1 oraz TVP ABC. Organizatorzy Festiwalu: dyrektor Pałacu Młodzieży Milenia Małecka-Rogal oraz ks. Andrzej Mulka przedstawili licznie zgromadzonym Sądeczanom jurorów konkursu. Na scenie pojawili się: przewodnicząca jury profesor Lidia Matynian, Jerzy Petersburski – kompozytor i gospodarz programów muzycznych dla dzieci, Krystyna Piotrowska – dyrektor Eurofestiwalu, Małgorzata Bartas-Witan – redaktor Polskiego Radia, Paweł Moszumański – muzyk i kompozytor, Aneta Woźniak – Dyrektor Telewizji ABC oraz Urszula Baziak – kierownik Działu Muzyki i Tańca w Pałacu Młodzieży. Przekazano serdeczne pozdrowienia od nieobecnego na gali jurora, znanego i cenionego autora tekstów piosenek Jacka Cygana, który brał udział w pracach komisji konkursowej 4 lipca. Do wręczenia nagród poproszono na scenę zastępcę prezydenta miasta Jerzego Gwiżdża, Józeja Mikę oraz zastępcę dyrektora Pałacu Młodzieży Antoniego Reszkiewicza.
Nagrodę główną Grand Prix zdobyła Aleksandra Kędra z Rzeszowa, która brawurowo wykonała piosenkę „Śpiewam i gram” i otrzymała nominację do udziału w Eurofestiwalu „Orfeusz w Italii” w Lido di Jesolo we Włoszech.
Koncert otworzyły dzieci z zespołu „Promyczki Dobra” piosenką „Skowroneczek”. Kolejno na scenie prezentowali się: zdobywczyni I miejsca Nela Zawadzka z Węgrowa w piosence „Karnawał raz w życiu”, najmłodsza uczestniczka – Wiktoria Bułhak z Białej Podlaskiej jako prześliczna „Biedroneczka” (II miejsce), Dawid Wojnarowicz z Jasła, który zachwycił swoją dojrzałą interpretacją utworu „Ukojenie” (I miejsce i Nagroda Redaktora Polskiego Radia „Familijnej Jedynki” Małgorzaty Bartas – Witan).
Pola Solarczyk z Krakowa poderwała rówieśników do tańca śpiewając „Gdy dzieci tańczą” (I miejsce i Nagroda Polskiego Radia Dzieciom). Rzeszowianka Natalia Kubiś-Mroszczyk nagrodzona II miejscem za „Jestem kotem”, a jej krajan Michał Sitek zdobył III miejsce za śpiewne stwierdzenie, że jest „Za mały”. Przy Aleksandrze Sieńkowskiej z Jasła zrobiło się kolorowo, gdy wyśpiewała co się dzieje „W moim ogródecku” (III miejsce). Hanna Solarczyk z Krakowa (III miejsce) wraz z Oliwią Niemczurą z Rzeszowa (wyróżnienie) zaprezentowały się pięknie w utworze „Kolorowy wiatr”. Nie był to jedyny duet tego wieczoru. Zuzanna Leśniak z Nowego Sącza i Urszula Mrowca-Kuscorz z Zakopanego wspólnie zaśpiewały wyróżnioną przez jury piosenkę „Rytm i melodia”.
I miejsce w najstarszej kategorii powędrowało do Karoliny Szczurkowskiej ze Skrzydlnej za wykonanie niełatwej piosenki „Kiedyś”. Zaraz za nią uplasowała się Marlena Mazgaj rodem z Woli Skrzydlańskiej za odważne wykonanie jeszcze trudniejszego utworu, jakim jest „Matko Boska Częstochowska” oraz reprezentantka Chin, Huang Chenyu za „Need you now”.
Kolejna na podium była Oliwia Ślipek z pałacowego Studia Piosenki, wychowanka Doroty Szymbary, która z lekkością charakterystyczną dla „rasowej” już wokalistki zaśpiewała liryczną piosenkę „Obłoki marzeń”. Obok niej wystąpili Dominykas Vitkevicius z Litwy (chłopak z gitarą) w utworze „Let her go” oraz Kinga Gurgul, która przyjechała z Dębna z piosenką „Słudzy Pańscy chwalcie Pana”. Wyróżnienia w tej grupie wiekowej powędrowały do Nietyszyna na Ukrainie reprezentowanej przez Michała Liszczenko, który wykonał akompaniując sobie na trąbce słynny przebój Franka Sinatry „My way” i Darii Zając ze Szczecina za piosenkę „Ale jestem”. Michał Liszczenko zyskał znacznie więcej. To do niego powędrowała Nagroda Specjalna Przewodniczącej Jury Profesor Lidii Matynian oraz Pawła Moszumańskiego.
Wśród najmłodszych solistów zwyciężył Krystian Gizicki ze Studia Piosenki Pałacu Młodzieży, który postawił wszystkich widzów na nogi utworem „Budzik” ( chociaż nikt nie spał!). Drugie miejsce ex aequo zajęły Natalia Grzejszczyk z Kielc za wykonanie „Opowiadaj mi tak” i Edyta Limanówka z Nowego Targu utworem „Makiawel Cats”. Ostatnie miejsce na podium zajął Sądeczanin w czerwonym garniturku Paweł Madzia za piosenkę pt.”Na dnie morza”. W tej kategorii wyróżniono dwie dziewczynki z zagranicy: Oktawię Mazur z niemieckiego Bingen w piosence „Na kuferku” oraz Lwowiankę Katarzyna Pel za piosenkę „Des pasito”.
Z drugiego miejsca Matyldy Szklarskiej zadowoloni i dumni będą mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego. Jej wykonanie piosenki „Jakby z Louisem” zdobyło również uznanie jury dziecięcego, w skład którego weszli Barbara Witan, Paulina Boczarska, Amelka Małecka i Tadeusz Repetowski.
Dyrektor Artystyczny Festiwalu i Dyrektor Pałacu Młodzieży Milenia Małecka-Rogal ufundowała dwie nagrody dla Marty Justyne Vowk z Lwowa i Elizy Waliłko z Tarnowa za piosenkę „Owiecki”. Z kolei, pomysłodawca Festiwalu i Dyrektor Wydawnictwa „Promyczek Dobra” ks. Andrzej Mulka ufundował nagrodę dla Niny Kotarby, która urzekła kapłana swoją interpretacją utworu „Niepodległa, niepokorna”.
Koncert zakończył się o godzinie 22.15 występem dzieci z grupy „Sądeczoki”, które wraz z młodymi gośćmi z Chin zatańczyły i zaśpiewały „Kukułeczkę”.
Na scenie obok pięknie śpiewających młodych ludzi pojawili się tancerze szkolący się na codzień w Pałacu Młodzieży. Tancerki grupy baletowej „Adagio” w zwiewnych sukienkach oraz dzieci z zespołów „Promyczki Dobra”, „Sądeczoki” w kolorowych strojach, „Pompon Team”, „Poleczka”, break-dance, teatr tańca uświetniły występy nagrodzonych solistów w czasie koncertu finałowego. Była to doskonała okazja, aby szerokiej publiczności pokazać grupy Pałacu Młodzieży, w których drzemie duży potencjał i talent taneczny.
Organizatorzy pokłonili się pięknie licznym sponsorom, między innymi: Urząd Miasta Nowego Sącza, Wydawnictwo „Promyczek Dobra”, firmy „Koral”, „Fakro”, „Gościniec Galicyjski”, „Gondola”, Hotel „Panorama”. Podziękowania skierowano również do pracowników Wydawnictwa „Promyczek Dobra” oraz nauczycieli Pałacu Młodzieży.
Tancerzy i wokalistów przygotowali: Sylwia Tomaszewska, Milenia Małecka-Rogal, Dorota Gwiżdż, Urszula Baziak, Halina Kukla, Barbara Sławecka, Joanna Bodziony, Marlena Bulanda, Sławomir Dobosz, Dorota Szymbara.
Warsztaty plastyczne dla wszystkim uczestników festiwalu prowadziły: Renata Kubiesza, Agata Rolka, Elżbieta Barciszewska-Kozioł, Anna Rejowska-Gumulak.
Scenografia: Małgorzata Gromala i Renata Kubiesza.
Za warsztaty muzyczne i longboardy odpowiedzialny był Paweł Nieć.
Dokumentacja fotograficzna imprezy spoczywała na barkach Pawła Gutowskiego, Ewy Bołoz i Lucyny Urbańskiej.
Nieoceniona pomoc w organizacji całej imprezy: Anna Łukasik, Łukasz Workiewicz.
Opiekunowie grup: Lidia Kowalczyk (grupa krajowa), Lucyna Urbańska (grupa zagraniczna).
Festiwal odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka.