W poniedziałek 27 maja w Miasteczku Galicyjskim odbyła się konferencja naukowa pn. „Zastępcza bliskość. Internet – nowa forma czy proteza relacji?”, organizowana przez Ośrodek Wsparcia i Terapii Rodzin w Nowym Sączu. Jednym z punktów programu była debata oksfordzka młodzież vs. dorośli „Sieci społecznościowe niszczą relacje międzyludzkie”. Pałac Młodzieży podczas dyskusji reprezentował nauczyciel dziennikarstwa Krzysztof Witowski.
Głównej tezy debaty bronili przedstawiciele strony propozycji: Iwona Bodziony, psycholog, Paweł Dziedzic, prezes Stowarzyszenia „Betlejem” i prowadzący rodzinny dom dziecka, Krzysztof Witowski, nauczyciel dziennikarstwa w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu, ks. Wojciech Kowalski SJ, duszpasterz młodzieży w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu i Katarzyna Kuziel-Rachwał, psycholog z Ośrodka Wsparcia i Terapii Rodzin. Po stronie opozycji przeciwne stanowisko prezentowali licealiści Jezuickiego Centrum Edukacji w Nowym Sączu: Karol Śliwa, Wiktoria Kosakowska, Adrian Chojnacki, Dawid Tokarz i Tymoteusz Walczak. Rolę marszałka pełnił Grzegorz Rapcia, nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Sączu.
Po bardzo emocjonującej dyskusji i wymianie wielu ciekawych argumentów, marszałek debaty ogłosił zwycięstwo grupy propozycji, która zdobyła 91 punktów i tylko nieznacznie, bo jednym punktem, pokonała grupę młodzieży. Licealiści zdecydowanie jednak zdobyli serca publiczności, która uznała argumenty młodych za bardziej przekonujące.
– To nie była łatwa dyskusja, przede wszystkim dlatego, że w tak trudnych tematach nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ale problem mediów społecznościowych pozostaje niezwykle aktualny nie tylko dla ludzi młodych, ale w równym stopniu dotyczy też osoby dorosłe. Dlatego nie było ważne która grupa zwycięży, ale to jakimi argumentami będziemy się wymieniać. Ten cel udało się osiągnąć i to jest najważniejsze – mówił po zakończonej debacie Krzysztof Witowski z Pałacu Młodzieży.
Debata oksfordzka jest formą prowadzenia dyskusji, prezentowania argumentów, publicznego wypowiadania się i próbą słownego pokonania przeciwnika, prezentującego stanowisko przeciwne. Zgodnie z przyjętymi regułami, dwa zespoły w obecności marszałka i sekretarza prowadzą spór na podany wcześniej temat, a ich wypowiedzi są oceniane w czterech kategoriach: retoryka, zasady fair play, adekwatność argumentacji i wypełnienie roli mówcy.
Kamila Gurgul, Oskar Koszyk, Hubert Jurowicz
fot. Ośrodek Wsparcia i Terapii Rodzin w Nowym Sączu