Już po raz dziesiąty firma Wiśniowski gościła laureatów Wojewódzkiego Przeglądu Działań Artystycznych „Pod Skrzydłami Anioła”. W ramach XIII edycji wydarzenia odbyły się dwa konkursy – Wojewódzki Konkurs Piosenki „Anielska nutka” oraz Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Moja kartka bożonarodzeniowa”.
Piosenką „Kolęda samotnych” finał Przeglądu rozpoczęła zdobywczyni nagrody Grand Prix w konkursie „Anielska nutka” Hanna Solarczyk z Krakowa, a laureatów wydarzenia powitał gospodarz miejsca i prezes zarządu firmy Wiśniowski Maciej Ryś, któremu towarzyszyła również Urszula Kądziołka, menedżer projektów i organizacji eventów.
– Jest mi niezmiernie miło w imieniu właściciela pana Andrzeja Wiśniowskiego oraz w imieniu zarządu firmy powitać Państwa. Kolejny już raz firma Wiśniowski jest partnerem tego wydarzenia. Cieszymy się, że możemy towarzyszyć Państwu, gratuluję wszystkim uczestnikom Przeglądu i życzę bardzo miłych wrażeń – powiedział prezes Maciej Ryś.
O szczególnej opiece firmy Wiśniowski nad Przeglądem Działań Artystycznych „Pod Skrzydłami Anioła” mówiła dyrektor Pałacu Młodzieży Milenia Małecka-Rogal.
– To niezwykłe, że w to sobotnie przedpołudnie, tuż przed świętami zleciało się tyle aniołów pod skrzydła firmy Wiśniowski. To taka przenośnia, ale mówiąca bardzo dużo. Bo nie często firma będąca przemysłowym potentatem otwiera drzwi tak szeroko dla uzdolnionych dzieci. Ale to jest wspaniałe, że możemy na to liczyć, mam nadzieję na przyszłe edycje również – mówiła dyrektor Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu. - Ogromnie się cieszymy, ze tak dużo gości i uczestników konkursu przybyło do nas z różnych stron województwa i Polski. Jesteście naszymi skarbami, jesteście naszymi aniołami, mniejszymi większymi, i bardzo się cieszę, że ten konkurs ciągle się rozrasta – dodała Milenia Małecka-Rogal.
Nagrody laureatom obu konkursów wręczali: Iwona Mularczyk, przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza, Maciej Ryś, prezes zarządu firmy Wiśniowski, Dariusz Leśniak, dyrektor nowosądeckiej delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty, Tomasz Baliczek, dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Nowego Sącza, a także Jadwiga Marzec, autorka książek dla dzieci i fundatorka nagród w kategorii uczestników z niepełnosprawnościami.
Tradycyjnie finał wydarzenia uświetnili laureaci Wojewódzkiego Konkursu Piosenki „Anielska nutka”, a wśród nich: Ania Kulig z przedszkola „Jaś i Małgosia” w Nowym Sączu, zdobywczyni I miejsca w kategorii wiekowej 7-10 lat, Miłosz Koszut z Pisarzowej, laureat I miejsca w kategorii wiekowej 11-13 lat, Gabriela Golec z Pałacu Młodzieży w Tarnowie, która zajęła 1. miejsce ex aequo w kategorii solistów w wieku 14-15 lat. Na zakończenie wystąpili podopieczni Zespołu Szkół nr 5 Specjalnych.
Z uczestnikami przeglądu i dyrektor Pałacu Młodzieży Milenią Małecką Rogal rozmawiał Damian Dobrowolski z Młodzieżowej Akademii Dziennikarskiej
***
Pomysł na powołanie do życia cyklu „Pod Skrzydłami Anioła” zrodził się dokładnie 13 lat temu w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu. Pomysłodawczynią projektu była Anna Skierska-Jurczak, nauczyciel, plastyk, która otrzymała „zielone światło” i wsparcie ze strony Dyrektor Pałacu Młodzieży Milenii Małeckiej-Rogal.
Obecnie przegląd składa się z dwóch konkursów: konkursu plastycznego na najpiękniejszą, własnoręcznie wykonaną kartkę bożonarodzeniową oraz konkursu piosenki „Anielska nutka”. W tym roku do konkursu wokalnego zgłosiła się rekordowa liczba 118 dzieci i młodzieży z Małopolski a do konkursu plastycznego – blisko 1 000 autorów kartek z całej Polski.
Od pierwszej edycji przegląd „Pod Skrzydłami Anioła” został otoczony opieką przez Urząd Miasta Nowego Sącza. To wsparcie trwa do dzisiaj, patronem honorowym wydarzenia jest Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel.
Od czwartej edycji przegląd organizowany jest pod patronatem Firmy WIŚNIOWSKI, która gości organizatorów i laureatów na terenie swojej siedziby. Współpraca z właścicielem firmy Andrzejem Wiśniowskim może posłużyć za wzorowy przykład wspierania działań środowiska lokalnego przez przedsiębiorcę, który nie boi się wychodzić poza działalność biznesową i angażować w szlachetne inicjatywy społeczne.
Każda kolejna edycja to inna scenografia pomysłu i wykonania Anny Skierskiej-Jurczak, inny skład komisji konkursowych, różne nagrody i grupy zaangażowanych osób, które współtworzą ten projekt. Ale idea przeglądu zawsze była i pozostaje taka sama: dać młodym ludziom szansę na zaprezentowanie tego, co czyni ich wyjątkowymi: ich talentów, pasji i zainteresowań.
Krzysztof Witowski
fot. Paweł Gutowski