Wielu uczestników Pałacu Młodzieży pobiera lekcję gry na różnych instrumentach. Mamy w swojej ofercie naukę gry na skrzypcach, kontrabasie, gitarze czy pianinie. Czy jednak zastanawialiście się kiedyś jak powstają instrumenty? Gdzie się udać w przypadku, gdy uszkodzimy instrument lub gdy potrzebuje konserwacji? Zapraszam Was na wycieczkę do pracowni lutnika.
Kim jest lutnik?
Lutnik to osoba, która zajmuje się w sposób profesjonalny budową i naprawą instrumentów strunowych, takich jak skrzypce, wiolonczela, altówka, kontrabas, gitara czy lutnia. Obecnie zawód ten nie należy do popularnych, gdyż ze względu na rozwój produkcji taśmowej i masowej wiele instrumentów, w średnim i niskim przedziale cenowym, wychodzi jako gotowy produkt z fabryk, a nie z kameralnych warsztatów. Zawodowi muzycy, którzy poszukują instrumentów o niecodziennym i niepowtarzalnym brzmieniu zamawiają i kupują instrumenty u lutników. Taki instrument jest budowany specjalnie dla nich. Jest, po prostu oryginalny i jedyny w swoim rodzaju, bowiem żaden lutnik nie zbuduje dwa razy takiego samego instrumentu.
Na co dzień jednak lutnik zajmuje się serwisem instrumentów strunowych i ich regulacją.
Zapraszamy do obejrzenia filmu:
Na samym początku wiele pracowni lutniczych powstawało z istniejących już warsztatów stolarskich. Korzystali z nich głównie muzycy ludowi. Na terenie Polski pod koniec XIX wieku było jeszcze wiele takich warsztatów, głównie na Kujawach, Mazowszu, Śląsku, w Wielkopolsce i Małopolsce.
Ogromny rozkwit lutnictwa przypadał na koniec renesansu i początek baroku, a głównym ośrodkiem były Włochy. Jednym z najsłynniejszych lutników i jednocześnie protoplastą całego późniejszego rodu budowniczych instrumentów był Andrea Amati, który następnie przekazywał swoją wiedzę synom, a oni dalej swoim potomkom, i tak zasłynął cały ród Amatich. Innym bardzo znanym lutnikiem był Antonio Stradivari (nawiasem mówiąc uczeń Nicola Amati). W ciągu całego swojego zawodowego życia zrobił około 1100 skrzypiec, z czego do naszych czasów zachowało się 650, a ich ceny sięgają nawet pięciu milionów dolarów. Co ciekawe, instrumenty te mają obecnie około 300 lat, a jakość ich brzmienia jest nadal niesamowita. Przez stulecia zastanawiano się w czym tkwi sekret instrumentów Stradivariusa. Jedni dopatrywali się go w jakości i wieku drewna, inni w nietypowym składzie lakieru. Ostatecznie stwierdzono jednak, że: Prawdopodobnie nie posiadał [Antonio Stradivari] żadnego nadzwyczajnego, ani „sekretnego” składnika, lecz był jedynie wybitnie uzdolnionym rzemieślnikiem, który opanował do perfekcji sztukę produkcji skrzypiec oraz pewien szczególny sposób ich wykańczania.
Zachęcamy do obejrzenia filmu na temat skrzypiec Stradivariusa.
Na koniec, mamy dla Was bardzo ambitne i wymagające zadanie: samodzielne wykonanie gitary na podstawie instrukcji zamieszczonych w filmie:
A dla zainteresowanych tematem lutnictwa jeszcze jeden film:
Agnieszka Gawlik
Artykuł przygotowany z wykorzystaniem następujących materiałów: