Zbliżające się święta wielkanocne to świetna okazja do tego, żeby poszperać w rodzinnej historii. Nasi rodzice i dziadkowie na pewno mają sporo zdjęć ze wspólnych śniadań wielkanocnych, czy święcenia koszyków. Mogą oni okazać się dobrym źródłem informacji o tym, jakie zwyczaje dawniej obchodzono w trakcie Wielkiej Nocy. Wy z takiej rozmowy możecie przygotować świetny wywiad. Jak to zrobić? Podpowiedzi znajdziecie poniżej.
Sporo osób bardzo często w trakcie rodzinnych spotkań wraca wspomnieniami do czasów dzieciństwa opowiadając o różnych rzeczach. Zbliżają się święta i pewnie wielu z Was zasiądzie z przy jednym stole. Takie spotkanie może być dobrą okazją do tego, żeby porozmawiać o tym, jak Wielkanoc wyglądała dawniej. Do nagrania takiej rozmowy wystarczy nam dyktafon cyfrowy, albo smartfon z funkcją nagrywania – większość urządzeń posiada taką możliwość. Zanim przystąpicie do wywiadu pamiętajcie o tym, żeby wcześniej naszego rozmówce uprzedzić o tym, że chcecie z nim porozmawiać. Dzięki temu nasi rozmówcy przygotują się, być może zapiszą w notatniku ważne informacje.
Wy – jako dziennikarze, też musicie się przygotować do takiej rozmowy. Warto przejrzeć internet. Pomocne będą poniższe materiały:
- archiwalne wywiady z pracownikami skansenu – https://gazetakrakowska.pl/nowy-sacz-etnograf-boguslawa-blazewicz-opowiada-o-wielkanocnych-zwyczajach/ar/c1-14068169,
- programy telewizyjne o tematyce life-stylowej https://dziendobry.tvn.pl/a/dawne-tradycje-wielkanocne,
- blogi tematyczne dotyczące tradycji wielkanocnych http://creativemagazine.pl/wielkanoc-kiedys-dawne-tradycje,630, oczywiście to tylko wybrane przykłady. Możecie poszukać też innych rzeczy.
Pamiętajcie, że wystarczy też rozmowa telefoniczna z członkami rodziny, którzy opowiedzą najciekawsze zwyczaje.
Kiedy już zdobędziecie potrzebną wiedzę, trzeba przystąpić do układania pytań. Powinny one być proste jasne i otwarte. Nie zadawajcie pytań zamkniętych, typu: „Czy jak byłaś w moim wieku to malowałaś pisanki?”. Odpowiedź będzie brzmiała „tak”, albo „nie”. Lepszym pytaniem będzie: „Kiedy byłaś w moim wieku, to w jaki sposób zdobiłaś pisanki?”. Dzięki temu nasz rozmówca wypowie się.
Kolejną ważną sprawą jest niesugerowanie odpowiedzi. Nie zadawajcie też wielu pytań naraz. Pamiętajcie o pytaniach pomocniczych i co najważniejsze – słuchajcie o czym do Was mówi. Być może w trakcie rozmowy wyłapiecie jakieś ciekawe informacje, o które dodatkowo warto dopytać.
Kiedy już ustalicie pytania, warto przesłać ewentualne zagadnienia, o które będziecie pytać do swojego rozmówcy. Nie wysyłajcie mu gotowych pytań.
Jeśli już nadejdzie moment przeprowadzenia wywiadu sprawdźcie, czy Wasz dyktafon lub smartfon jest naładowany, spotkajcie się z rozmówcą w miejscu, gdzie nie jest zbyt głośno – może to być pokój obok. Pytania można mieć napisane na kartce. Urządzenie, które będzie nagrywało rozmowę najlepiej położyć na stole, albo trzymać w ręce, tak aby dobrze zbierało głos. Po zakończonym wywiadzie podziękujcie swojemu rozmówcy za poświęcony czas.
To nie koniec pracy. Naszą rozmowę trzeba teraz zmontować. W tym celu będzie nam potrzebny program do obróbki dźwięku. Możecie skorzystać z darmowego Audacity. Znajdziecie go tu:
Montaż dźwięku, to bardzo ciekawa praca. Nie bójcie się tego. Poniżej znajdziecie szybki kurs montażu w programie Audacity:
Kiedy Wasz wywiad będzie już gotowy możecie go wstawić na swój autorski blog, albo pochwalić się nim rodzinie. Wywiad może okazać się świetną pamiątką na przyszłość.