Neuschwanstein, nazywany „zamkiem z bajki”, jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Niemiec. Ta iście królewska budowla położona w bawarskim Schwangau stała inspiracją dla kreskówek Cudownego Świata Walta Disneya. Każdego roku zwiedza go grubo ponad milion turystów.
Malowniczy zamek usytuowany na szczycie góry można podziwiać ze wszystkich stron.
Budowę zamku rozpoczął w 1869 roku bawarski władca Ludwik II Wittelsbach, znany również jako Bajkowy Król. Pragnął on stworzyć romantyczny średniowieczny zamek rycerski nawiązujący do legendarnych władców i bohaterów. Król, który zyskał sobie przydomek „Szalony” osobiście doglądał budowy zamku, którego nazwę tłumaczy się „Nowy łabędzi kamień”. Mimo imponującego rozmiaru i części sal typowych dla reprezentacyjnych pałaców, zamek miał być jedynie prywatną rezydencją oraz mieścić tzw. „Salą Śpiewaków”, poświęconą życiu i twórczości Ryszarda Wagnera, którego król znał i cenił.
Życzenia i wymagania Ludwika II rosły w miarę postępu prac i wkrótce okazało się, że skarbiec króla jest pusty, co zmusiło go do zaciągania coraz to nowych kredytów. Spory dotyczące zadłużenia głowy państwa doprowadziły w 1886 roku do przymusowej abdykacji króla. Bawarskie władze, powołując się na niepoczytalność władcy, pozbawiły go tronu i zmusiły do opuszczenia zamku, w którym spędził tylko kilka miesięcy. Zaledwie 4 dni później znaleziono go martwego nad jeziorem Starnberg.
W momencie śmierci króla, zamek Neuschwanstein nie był jeszcze ukończony. Ludwik II nie zamierzał nigdy udostępniać zamku publiczności, jednak uczyniono to już kilka tygodni po jego śmierci.
Położony na uboczu zamek przetrwał bez uszkodzeń obie wojny światowe. Do 1944 służył jako magazyn dzieł sztuki zagrabionych we Francji, które były tam dokumentowane i fotografowane.
Oprócz wspomnianego już Walta Disneya, ta baśniowa budowla zainspirowała także innych artystów, w tym Andy’ego Warhola, który uczynił go tematem swojego obrazu Neuschwanstein.
Zamek Neuschwanstein wielokrotnie stanowił motyw znaczków niemieckiej poczty.
W 2010 roku położone na Oceanie Spokojnym państwo Palau wybiło pięciodolarową srebrną monetę przedstawiającą ten obiekt. A dwa lata później, zdecydowano o umieszczeniu na monecie o nominale 2 euro zamku Neuschwanstein.
Zamek Neuschwanstein znalazł się w 2007 roku na liście finalistów Nowych siedmiu cudów świata i uzyskał ósmą lokatę.
Z uwagi na to, iż to przepiękne miejsce o niezwykle ciekawej historii znajduje się u naszych zachodnich sąsiadów, warto wpisać je na listę naszych wymarzonych celów podróży.
Opracowała Katarzyna Wójtowicz
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Neuschwanstein#cite_note-Merkle68-19
https://www.podrozepoeuropie.pl/zamek-neuschwanstein-zwiedzanie/
http://wanderlust.com.pl/pl/10-ciekawostek-na-temat-zamku-neuschwanstein/