Pierwsze spotkanie z modelarstwem kartonowym dotyczyło materiałów i sprzętu, jaki należy skompletować przed sklejaniem modelu, którym jest czołg PzKpfw V Panther (wydawnictwo WEKTOR). Model czołgu jest stosunkowo prosty i początkujący modelarze powinni sobie poradzić z jego wykonaniem. A zatem, jeżeli zgromadziliście przed sobą nożyczki, papier, klej, linijkę, podkładkę i skalpel precyzyjny z matą oraz śrubokręt, który posłuży do nadawania częściom okrągłych kształtów, zabieramy się do pracy!
Przypominam, że cały model wraz z okładkami i instrukcją należy zeskanować do komputera aby, w razie pomyłki, mieć możliwość wydrukowania zapasowej kartki z częściami. Uczestnicy bardziej doświadczeni, po zeskanowaniu modelu mogą pracować na oryginale, a pozostali mogą zostawić sobie oryginał i pracować na zeskanowanym modelu. I w jednym i w drugim przypadku efekt końcowy, przy zachowaniu odpowiednich zasad przy sklejaniu, będzie satysfakcjonujący.
Jeżeli chcemy, aby model służył nam dłużej, należy go polakierować jeszcze przed wycinaniem. Matowym i bezbarwnym lakierem w sprayu (może być akrylowy) powlekamy każdą stronę wycinanki. Czynność tą najlepiej jest wykonać na zewnątrz, np. na balkonie lub przy otwartym oknie. Po wyschnięciu można kontynuować pracę.
Na etapie wycinania należy pamiętać, aby nie wycinać wszystkich części naraz. Po pierwsze dlatego, że możemy części bezpowrotnie gdzieś zawieruszyć. Po drugie, wszystkie części są ponumerowane i po wycięciu wszystkich elementów, trudniej jest odtworzyć numer przypisany do danej części.
Cały czas pracujcie zgodnie z instrukcją podaną przez autora modelu pamiętając, że instrukcja dla modelarzy to rzecz święta i bez niej ani rusz.
Niestety nie wszystkie modele mają szczegółowo opisaną instrukcję klejenia, stąd też wielu rzeczy trzeba się samemu domyślić. Ale przy tym konkretnym modelu czołgu instrukcja jest jasna i przejrzysta, i postępując zgodnie z nią nie powinniście napotkać większych trudności.
Wycinając poszczególne części, wytnijcie je „z grubsza” z głównej kartki. Po takim wycięciu nie trzeba będzie obracać całej kartki, a tylko wycinany element, co jest sporym ułatwieniem.
Poszczególne elementy modelu starajcie się wycinać równo i dokładnie, by przy sklejaniu nie było problemów z ich spójnością. Wycinać należy najlepiej po linii konturu za pomocą nożyczek. Dopiero w ostateczności sięgnijcie po skalpel precyzyjny, operując nim bardzo ostrożnie. Docinajcie elementy do końca, nigdy nie wyrywajcie, gdyż można w ten sposób je uszkodzić.
Po wycięciu elementów modelu, następnym krokiem jest zaginanie. Zaginajcie równo, do krawędzi. Po pierwsze, ze względu na walory estetyczne. Po drugie, sklejane elementy będą dobrze, czyli równo do siebie dopasowane. Przy dłuższych elementach do zagięcia przydatna będzie linijka.
Na zajęciach modelarstwa kartonowego w Pałacu Młodzieży, przy zaginaniu stosowałem tzw. metodę „na dwa”. Uczestnicy zajęć pamiętają, że zaginamy element najpierw palcami, a potem dodatkowo dociskamy bokiem nożyczek. Finalnie, daje to bardzo ładny efekt.
Krawędzie elementów maskujmy czarnym flamastrem, tak żeby białe krawędzie nie popsuły nam całości modelu. Gąsienice i inne okrągłe elementy zawijamy na śrubokręcie kilkukrotnie.
Doradzam, aby nie spieszyć się z klejeniem. Przymierzcie najpierw „na sucho” kilka razy czy części pasują, i dopiero, gdy będziecie mieć pewność, przyklejcie raz, a dobrze.
A teraz kilka faktów na temat modelu czołgu, który, mam nadzieję, teraz wykonujecie. Panzerkampfwagen V nazywany „Panterą” to najlepszy niemiecki czołg średni produkowany w latach 1942 – 1945, który był odpowiedzią na radzieckie T-34. „Pantera” miała kilka wersji, z których „G” była najbardziej popularna. „Pantery” wraz z czołgami ciężkimi „Tygrysami” były najbardziej znanymi niemieckimi czołgami i w ogóle najlepszymi wozami bojowymi. Czołg ważył niespełna 45 ton, mógł się rozpędzić do 46 km/h, a obsługiwało go 5 osób. Niemcy wyprodukowali około 6000 czołgów do końca wojny.
Dla spragnionych wiedzy na temat czołgu „Pantera” polecamy lekturę:
- http://www.wektor-modele.pl/?36,numer-10-niemiecki-czolg-sredni-pzkpfw-v-panther
- http://www.magnum-x.pl/artykul/panther1943pancernakatastrofa
- http://www.info-pc.home.pl/whatfor/baza/pzkpfw_v_panther_ausf_g__sdkfz_1.htm
Fotorelacja dostępna jest poniżej oraz w grupie modelarskiej na Facebooku:
https://www.facebook.com/groups/1382025588623090/
Życzymy przyjemnej zabawy w sklejaniu waszego pierwszego modelu.
Opracował Łukasz Workiewicz, opiekun grup modelarstwa kartonowego w Pałacu Młodzieży
Wykorzystano materiały:
https://dobroni.pl/forum/niemiecka-bron-pancerna–literatura/568766