Przed nami czas wakacyjnego wypoczynku, który warto spędzić z Pałacem Młodzieży w Nowym Sączu. Ofertę ciekawych zajęć podczas konferencji prasowej przedstawił Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, któremu towarzyszyli: wiceprezydent Magdalena Majka, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Kultury Marcin Poręba oraz dyrektor Pałacu Młodzieży Milenia Małecka-Rogal.
Przygotowana oferta skierowana jest do dzieci i młodzieży o różnych zainteresowaniach, dlatego każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Wystarczy tylko zapoznać się ze szczegółami wakacyjnych warsztatów i zajęć tematycznych.
Plenery plastyczne
Jedną z wakacyjnych propozycji Pałacu Młodzieży są plenery plastyczne zatytułowane „W sercu mojego miasta”. Oferta adresowana jest do utalentowanych plastycznie dzieci i młodzieży z terenu miasta Nowego Sącza i obejmuje pięciodniowe turnusy, będące de facto warsztatami artystycznymi stacjonarnymi i plenerowymi.
W ramach warsztatów uczestnicy będą doskonalić malarskie i rysunkowe techniki, poznając przy okazji urokliwe miejsca i piękno Nowego Sącza, także z nieco innej perspektywy. Organizatorzy warsztatów zapewniają uczestnikom odkrywanie pięknych detali architektury, miejską perspektywę uliczek, utrwalanie na płótnie i papierze Skansenu i Miasteczka Galicyjskiego, ul. Jagiellońskiej, zabytkowego Ratusza, mieszczańskich wnętrz domu Marii Ritter, ruin zamku i panoramę miasta.
A wszystko to okraszone dziecięcą wyobraźnią, z finalną plastyczną opowieścią o rodzinnym mieście i jego okolicy.
Terminy turnusów:
- I turnus: 29.06.– 03.07
- II turnus: 06.07. – 10.07
- III turnus: 13.07. – 17.07
- IV turnus: 20.07. – 24.07.
W trakcie pleneru uczestnicy (około 96 osób) zdobędą wiedzę i umiejętności o różnorodnych technikach rysunkowych, malarskich, ceramicznych oraz fotograficznych. Wezmą też udział w ogłoszonym już na początku konkursie na najlepszą pracę plenerową. Sami będą jurorami i w swoim gronie dokonają oceny prac koleżanek i kolegów. Zwycięskie prace zostaną nagrodzone, a uroczyste wręczenie dyplomów odbędzie się w Dniu Otwartym Pałacu Młodzieży, który odbędzie się 29 sierpnia na płycie sądeckiego rynku.
Każdy z uczestników będzie miał możliwość kupić za symboliczną kwotę specjalnie zaprojektowaną i uszytą teczkę plenerową do noszenia materiałów plastycznych z logotypem Pałacu Młodzieży, a także odebrać pamiątkowy dyplom.
Boki tematyczne
Dla dzieci i młodzieży o nieco innych zainteresowaniach proponujemy bloki tematyczne, które będą realizowane od pierwszego dnia wakacji, tj. od poniedziałku 29 czerwca aż do 7 sierpnia w godz. 10.00 – 14.00.
Poniedziałkowe spotkania poświęcone są taneczno-wokalnym zmaganiom na parkiecie i scenie, i noszą nazwę „Muzyczna droga do gwiazd”.
W programie:
- taniec: hip-hop, break-dance, tańce różnych narodów,
- karaoke dla najmłodszych,
- zajęcia wokalne,
- zajęcia gry na gitarze (uczestnik musi przyjść z własną gitarą) i perkusji.
We wtorki Pałac Młodzieży brzmieć będzie przyśpiewkami ludowymi, smyczkami skrzypiec, dźwiękami klarnetu i trąbki. „Lachowski korowód”, czyli spotkania z folklorem zaprasza na:
- tańce i zabawy regionalne,
- przyśpiewki ludowe,
- rękodzieło artystyczne,
- prezentację strojów Lachów Sądeckich.
„Konstruktor z głową”, to nazwa bloku warsztatów realizowanych w każdą środę.
W programie:
- warsztaty modelarstwa kartonowego,
- druk 3D / grafika i fotografia,
- gry i zabawy dydaktyczne, kwizy, kalambury, balonowe zoo,
W czwartki proponujemy pracę nad kondycją i zdrową sylwetką. Niech w zdrowym ciele zapanuje zdrowy duch.
W programie zajęć:
- akrobatyka i sztuki walki,
- break-dance z elementami gimnastyki,
- gry i zabawy sportowe dla dzieci i młodzieży,
- Nowy Sącz z perspektywy ścieżek rowerowych,
- „Latawce, dmuchawce”, modelarstwo kartonowe,
Ostatni dzień to „Piątek z teatrem”. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach wokalno-aktorskich, tworzyć od podstaw teatr kukiełkowy, projektować i wykonywać kostiumy sceniczne i scenografię teatralną. Repertuar obejmować będzie, między innymi inscenizacje legend sądeckich.
Zapraszamy do Galerii
W okresie wakacji działać będzie Galeria Dziecięca im. Stanisława Szafrana, a w niej m.in.:
- wystawa dorobku pracowni plastycznych Pałacu Młodzieży,
- kiermasz prac plastycznych,
- wykonanie pamiątki z galerii.
Koordynatorem wszystkich wydarzeń jest nauczyciel plastyki i kierownik Galerii Małgorzata Gromala.
Konkursy
Także we wakacje nie zabraknie konkursów, w których będzie można sprawdzić swoje umiejętności. Wśród nich polecamy:
- Warsztaty i konkurs z grafiki warsztatowej „Grafikomania”. Cykl 4 warsztatów poświęconych technikom grafiki warsztatowej: szablon, linoryt, sucha igła. Efektem konkursu będzie wystawa prac. Ogłoszenie wyników konkursu oraz rozdanie nagród nastąpi 29 sierpnia. Terminy warsztatów: poniedziałki – 06.07, 13.07, 20.07, 27.07. Koordynatorem i osobą prowadzącą warsztaty jest artysta plastyk Agata Rolka.
- Konkurs wokalny on-line „Czy znasz swój region”? Uczestnicy konkursu otrzymają listę utworów wykonywanych przez dzieci i młodzież Regionalnego Zespołu „Sądeczoki”. Zadaniem uczestników będzie zaśpiewanie wybranej piosenki a cappella do podkładu muzycznego bądź do akompaniamentu wybranego przez siebie instrumentu, jej nagranie i przesłanie do Organizatora. Finał – 29 sierpnia. Koordynatorem jest nauczyciel muzyki Krzysztof Repetowski.
- Konkurs „Latawce, dmuchawce” adresowany do dzieci w wieku szkoły podstawowej. To cykl 5 warsztatów mających na celu zaprojektowanie i wykonanie latawców. Puszczanie latawców i finał konkursu nastąpi 29 sierpnia. Do konkursu zapraszamy młodych mieszkańców miasta, którzy sami mogą wykonać latawiec w domu, przysłać zdjęcie i przynieść go na finał. A ten odbędzie się podczas koncertu Pałacu Młodzieży podsumowującego wakacje w mieście.
- Terminy warsztatów: czwartki – 02.07, 09.07, 16.07, 23.07, 30.07.
Jak się zapisać?
Zapisy ruszają już we wtorek 23 czerwca! Aby skorzystać z oferty Pałacu Młodzieży w okresie wakacji, należy zadzwonić na numer 18 442 07 32 (w godz. 8.00-14.00) i zapisać dziecko na konkretny dzień w przypadku bloków tematycznych lub na turnus plastyczny. Liczba uczestników jest ograniczona ze względu na wciąż niepewną sytuację epidemiczną w Polsce.
Po potwierdzeniu terminu warsztatów, rodzice lub opiekunowie dziecka mają obowiązek wypełnienia Deklaracji Uczestnika o stanie zdrowia dziecka.