Pałac Młodzieży w Nowym Sączu rozpoczął już przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Do 11 grudnia można przysyłać zgłoszenia do nowego przeglądu działań artystycznych o charakterze ludowym. Chłopcy w grupach kolędniczych i miłośnicy zdobienia mieszkań za pomocą tradycyjnej, aczkolwiek nieco zapomnianej podłaźniczki, mogą już dzisiaj czuć się zaproszeni.
Rok 2020 obfituje w Pałacu Młodzieży w wysyp nowych konkursów o charakterze regionalnym, ludowym. Dział Folkloru i Tradycji wraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Zespołu „Sądeczoki” przygotował przegląd działań artystycznych, nierozerwalnie związanych z tradycyjnym obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia wśród Lachów Sądeckich.
Przegląd składa się z dwóch odrębnych konkursów: z przeglądu grup kolędniczych oraz konkursu plastycznego na najładniejszą podłaźniczkę.
Przegląd grup kolędniczych
Zgodnie z tradycją, grupy kolędnicze, które zgłoszą się do konkursu mają być nieliczne (maksymalnie 8 osób) i (przepraszamy was dziewczyny) złożone wyłącznie z chłopców. Z udziału w Przeglądzie wykluczone będą grupy prezentujące tzw. „jasełka”, które stanowią odrębną formę inscenizacji teatralnej. Kolędnicy powinni występować w zwyczajowych strojach właściwych dla danej inscenizacji.
W swojej ocenie jurorzy wezmą pod uwagę wykonanie tradycyjnych kolęd i pastorałek, składanie życzeń gospodarzom, użycie miejscowej gwary lub językowej stylizacji tekstu. Zadaniem grup kolędniczych jest zarejestrowanie swojego programu artystycznego i przesłanie do koordynatora konkursu w pliku MP4 – Marleny Bulandy na adres mailowy m.bulanda@palacmlodziezy.pl.
Konkurs plastyczny na najładniejszą podłaźniczkę
Druga forma konkursu skierowana jest do dzieci z zacięciem plastycznym, które nie wyobrażają sobie Świąt Bożego Narodzenia bez samodzielnie wykonanych tradycyjnych ozdób. Zadaniem uczestników jest wykonanie podłaźniczki i udekorowanie jej wyłącznie za pomocą papieru.
Koordynatorka konkursu Elżbieta Barciszewska-Kozioł podaje definicję podłaźniczki. – To jodłowa lub świerkowa gałąź wieszana pod sufitem. Tradycyjnie ozdabiano ją jabłkami, orzechami, barwnymi wstążkami i kulami sklejonymi z opłatków. Wierzono, że ten dawny symbol nowego odradzającego się życia, chronił domowników przed złem, chorobą i urokami.
Organizator zachęca do wykazania się kreatywnością w wykonaniu ozdób papierowych na naturalnych zielonych jedlinach (świerk, jodła w kształcie koła). Dopuszcza się możliwość użycia sznurka do wykonania długiej zawieszki.
Do udziału w obydwu konkursach wchodzących w skład Przeglądu „Z gwiazdą i turoniem” zapraszamy nowosądeckie dzieci i młodzież do 15. roku życia.
Szczegóły znajdują się w regulaminie przeglądu.