Za nami kolejny konkurs zorganizowany przez Prezydenta Ludomira Handzla i Pałac Młodzieży, który wpisuje się w obchody Roku Barbackiego w Nowym Sączu. Tym razem uczniowie sądeckich szkół zmierzyli się z poezją i prozą autorów, którzy tworzyli w czasach, kiedy żył znany artysta. Młodzież sięgnęła między innymi po teksty Leopolda Staffa, Bolesława Leśmiana czy Jana Kasprowicza.
Głównym celem konkursu recytatorskiego „Poeci Polscy Czasu Bolesława Barbackiego” było przedstawienie interpretacji utworów dwóch różnych poetów. Uczniowie sądeckich szkół poradzili sobie z tym doskonale. Przesłuchania konkursowe odbyły się 10 czerwca w sali ratuszowej Miasteczka Galicyjskiego. Na scenie zaprezentowało się kilkunastu młodych recytatorów.
W nastrojowy klimat spotkania z muzą poezji wprowadziła Weronika Przybycień ze Studia Piosenki Pałacu Młodzieży. Zaśpiewała przejmujący utwór z repertuaru Edyty Geppert „Poeci nie zjawiają się przypadkiem”, który wybrali dla niej opiekunowie artystyczni – Dorota Szymbara i Leszek Zygmunt.
Spotkanie otworzyła Milenia Małecka-Rogal dyrektor Pałacu Młodzieży witając uczestników i ich nauczycieli oraz przedstawiając komisję oceniającą, w której zasiadały:
dr Maria Molenda, prezes Fundacji Nomina Rosae,
Katarzyna Tokarczyk, lektorka i dziennikarka,
Agata Kaleta, miłośniczka poezji, długoletni pracownik Sądeckiej Biblioteki Publicznej.
Komisja konkursowa nagrodziła 7 młodych ludzi w dwóch kategoriach wiekowych.
W kategorii: uczniowie klas VII, VIII szkoły podstawowej, pierwsze miejsce zajęła Klara Racoń za interpretację „Stepu” i „Otchłani” autorstwa Bolesława Leśmiana. Srebrny medal otrzymała Rita Filarowicz za „Trzy róże” Leśmiana oraz „Anielskie chóry” Adama Asnyka. Na trzecim miejscu uplasował się Mikołaj Zima, który również wybrał wiersz Leśmiana („Wieczorem”). Drugim wyborem Mikołaja była Maria Konopnicka „A jak poszedł król na wojnę”.
W kategorii: uczniowie szkół średnich, bezapelacyjnie najlepszy okazał się Bartłomiej Kania, który zaprezentował swój talent recytatorski w „Pierwszej przechadzce” Leopolda Staffa oraz „Wszechmocnym Bogu” Kazimierza Przerwy- Tetmajera. Laureat zebrał gratulacje od jurorów za dojrzałą, zupełnie odmienną interpretację każdego z tych utworów.
Drugie miejsce zajęła Agnieszka Szkaradek,która zaskoczyła jurorów interpretacją wiersza Adama Asnyka „Pożegnalne słowo” oraz utworu z twórczości Leopolda Staffa pt. „Kto miłość zna”.
Komisja oceniająca była zgodna, że dwie osoby powinny otrzymać trzecie miejsce. Laureatkami brązowego medalu zostały ex aequo Gabriela Kulig i Joanna Tyc. Gabriela Kulig sięgnęła po „Trwogę” Leopolda Staffa oraz wiersz Kazimierza Przerwy-Tetmajera „Daleki świecie”. Z kolei Joanna Tyc jako jedna z nielicznych sięgnęła po twórczość Maryli Wolskiej („Szara godzina”) i, jak wielu innych uczestników, po Leopolda Staffa („Czucie niewinne”).
Z Milenią Małecką-Rogal dyrektorem Pałacu Młodzieży i uczestnikami konkursu rozmawiali członkowie Młodzieżowej Akademii Dziennikarskiej.
Pałac Młodzieży pragnie podziękować jurorom za ich pracę i piękne słowa skierowane do młodzieży. Podziękowania za przygotowanie młodzieży do konkursu kierujemy do dr Klaudii Jasińskiej z VI Liceum Ogólnokształcącego oraz Grażyny Wojnar-Milan ze Szkoły Podstawowej nr 2.
Gratulacje i życzenia rozwoju osobistego, wrażliwości na poezję i drugiego człowieka kierujemy do wszystkich uczestników i laureatów konkursu recytatorskiego.
Pałac Młodzieży pragnie również podziękować partnerowi – kierownictwu Miasteczka Galicyjskiego za udostępnienie pięknej sali widowiskowej w Ratuszu.