Już w najbliższą sobotę, 10 grudnia dowiemy się czy szesnastoletnia wychowanka Pałacu Młodzieży Ewelina Boczarska zostanie uhonorowana Nagrodą im. dra Jerzego Masiora za wybitne osiągnięcia artystyczne.
10 grudnia 2022 r. Fundacja po raz czternasty wręczy Nagrodę im. Dra Jerzego Masiora za wybitne osiągnięcia artystyczne. W grupie sześciu młodych talentów do 25. roku życia jest Ewelina Boczarska, która łączy w sobie talent wokalny z aktorskim i na tych polach odnosi znaczące sukcesy.
Minęło jedenaście lat od kiedy pięcioletnia wtedy Ewelinka przekroczyła progi Pałacu Młodzieży. Rozpoczęła się wtedy jej przygoda z dziecięcym zespołem wokalno-tanecznym „Promyczki Dobra”, którego przez lata była solistką, występując wielokrotnie w kraju i zagranicą, na koncertach oraz nagraniach telewizyjnych i radiowych. Do najbardziej znaczących zaliczyć należy udział Eweliny w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „Orfeusz w Italii”, który zakończył się zajęciem drugiego miejsca oraz Ogólnopolskim Festiwalu „Miłosierdzie Boże wyśpiewać chcę”, z którego zespół „Promyczki Dobra” przywiózł Nagrodę Grand Prix.
Z zespołem „Promyczki Dobra” kierowanym przez dyr Milenię Małecką-Rogal i ks. Andrzeja Mulkę, Ewelina nagrała wiele płyt, takich jak: „Kolędy wielu pokoleń”, „Z kolędą u Jana Pawła II” z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej w Nowym Sączu, „Jezu ufamy Tobie” – do kompozycji Piotra Pałki, „Mamo nasza najmilsza” do kompozycji Joachima Mencla.
Ewelina od szóstego roku życia występowała na scenie Pałacu Młodzieży i równolegle rozwijała swoje uzdolnienia aktorskie. Pokochała teatr i poezję co zaowocowało wieloma nagrodami na wojewódzkich i ogólnopolskich konkursach recytatorskich, takich jak „Echa Poetica”, Wojewódzki Przegląd Działań Artystycznych „Baltazar”, Ogólnopolski Konkurs Poezji Religijnej „Pierścień Świętej Kingi”.
Od 2020 roku Ewelina zbiera plony swojej pracy, co widać w nagrodach i uznaniu komisji konkursowych, oklaskach publiczności i pochwałach nie szczędzonych jej przez nauczycieli wokalu i teatru.
Lata treningów, prób i doskonalenia głosu, gry na pianinie oraz gry na scenie teatralnej zaczęły przynosić doskonałe efekty. O tym świadczą nagrody:
- I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Country „Mayflower” za wykonanie piosenki „Country Roads” w duecie z siostrą Pauliną,
- I miejsce na Wojewódzkim Konkursie Piosenki „Anielska Nutka” za piosenkę „Będzie kolęda”,
- I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek” za piosenkę „Na dobre i złe chwile”,
- I miejsce w konkursie recytatorskim poezji Karola Wojtyły „Do ciebie wołam człowieku, Ciebie szukam”,
- Nagroda Grand Prix na XXVIII Starosądeckim Festiwalu Młodych wokalistów.
Teatr, poezja – to miejsca i dziedziny sztuki, bez których Ewelina nie wyobraża sobie życia. W jej rozwoju artystycznym pomaga i dopinguje ją Agnieszka Basiaga, nauczycielka teatru i wokalu w Pałacu Młodzieży, która przygotowała Ewelinę do ról w musicalach, koncertach patriotycznych i świątecznych. Najładniejsze kreacje Ewelina stworzyła w projektach:
- Spektakl słowno-muzyczny „Cisza trwa wrześniowa” prezentowany w Sali Reprezentacyjnej Sądeckiego Ratusza w 2020 roku.
- Koncert patriotyczny „Znów wędrujemy”, gdzie śpiewała i recytowała wiersze Kamila Baczyńskiego. Koncert ten był prezentowany w Sali Reprezentacyjnej Ratusza w 2021r.
- Koncert z okazji 729. rocznicy lokacji miasta Nowego Sącza.
- Rola tytułowej Rebeki w musicalu „Wesele Rebeki” w ramach prezentacji kultury żydowskiej, który wystawiany jest obecnie na scenie Pałacu Młodzieży.
- Wraz z młodzieżową grupą teatralną „To co w nas” działającą w Pałacu Młodzieży, zaprezentowała się w spektaklu „Pchła Szachrajka” w reżyserii Agnieszki Basiagi.
Ewelina brała udział w uroczystym podsumowaniu wydarzeń związanych z obchodami Roku Bolesława Barbackiego, a w szczególności projektów kulturalno-edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży. W Nowosądeckiej Małej Galerii Ewelina wystąpiła z programem artystycznym. Zaprezentowała się w utworach: „Sądecka piosenka” do słów Jerzego Masiora i muzyki Aleksandra Porzucka oraz „Na dobre i złe i chwile”.
Obchodzony niedawno jubileusz 30 – lecia zespołu „Promyczki Dobra” nie mógł się odbyć bez udziału Eweliny, która wykonała piosenkę „Dzień po dniu” specjalnie dla niej skomponowaną przez Dariusza Janusa, kompozytora i wykładowcy Akademii Teatralnej w Warszawie.
Oprócz Eweliny Boczarskiej, w grupie nominowanych, szansę na nagrodę mają jeszcze 3 wychowankowie Pałacu Młodzieży. Wśród nich są uczestnicy grup plastycznych: Jarogniew Barciszewski-Kozioł, Paulina Gajewska i Tomasz Gwóźdź.
Wszystkim nominowanym do Nagrody im. Jerzego Masiora gratulujemy sukcesów, które doprowadziły ich do tego miejsca, w którym z szacunkiem i podziwem odnosimy się do ich zdolności, umiejętności i młodzieńczej wrażliwości.
Lucyna Urbańska