W środę 14 grudnia w nowosądeckim ratuszu odbył się wernisaż prac dzieci i młodzieży z Ukrainy pod nazwą „Sądecka Qźnia”, realizowanym w ramach grantu przyznanego przez Stowarzyszenie SURSUM CORDA ze środków Fundacji Kindermissionwerk.
Dzięki uprzejmości Prezydenta Miasta Nowego Sącza – Pana Ludomira Handzla wernisaż miał miejsce w sali reprezentacyjnej nowosądeckiego ratusza. Zaprezentowano wybrane dziecięce prace przedstawiające charakterystyczne widoki Nowego Sącza oraz kilka prac ilustrujących ozdobnie wykonane litery składające się na napisy „Ukraina” i „Nowy Sącz”. Wszystkie prezentowane prace zostały wykonane w pracowni plastycznej prowadzonej przez panią Agatę Rolkę, która jest koordynatorem projektu i wystawy.
Pomysł na projekt zrodził się z potrzeby serca młodych uchodźców z Ukrainy i wyrażenia ich wdzięczności dla tymczasowej ojczyzny jaką jest dla nich Nowy Sącz. A Pałac Młodzieży stał się dla nich nowym miejscem, w którym mogą rozwijać swoje pasje i talenty. W warsztatach wzięło udział 15 dzieci z Ukrainy w wieku od 6 do 12 lat. Zajęcia trwały od początku października w Pałacu Młodzieży. W czasie warsztatów uczestnicy zajęć rysowali i malowali charakterystyczne miejsca Nowego Sącza na płótnie, uczyli się kaligrafii. Łączyli malarstwo akwarelą, ekoliną, akrylem i kredkami akwarelowymi. Oprócz dzieci z Ukrainy w warsztatach uczestniczyły dzieci z Polski, które przez zabawę poznały nasze miasto oraz rozwijały talent i pasję.
Dyplomy wraz z Dyrektorem Pałacu Młodzieży panią Milenią Małecką-Rogal dzieciom uczestniczącym w warsztatach wręczali Dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Kultury pan Marcin Poręba oraz Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Kontroli Wewnętrznej pan Mirosław Świst.
Wernisaż uświetnił występ trójki wokalistów Studia Piosenki, przygotowanych przez trenerkę wokalną panią Dorotę Szymbarę. Z piosenkami świątecznymi wystąpili Karolina Sekuła w utworze „O, Holy Night”, Jan Piotrowski w kolędzie „Kiedy dzieckiem staje się Bóg” oraz Marysia Kołodziejczyk w utworze „Aniołeczki”.
Inicjatywa realizowana w ramach grantu przyznanego przez Stowarzyszenie Sursum Corda, ze środków Fundacji Kindermissionswerk „Die Sternsinger”