Zakończony cykl warsztatów pn. „Jak nie przeskrolować życia? Smartfon w rodzinie i szkole” skupiał się nie tylko na głównych odbiorcach, czyli uczniach nowosądeckich szkół, ale także na osobach dorosłych, a zwłaszcza na ich rodzicach. To do nich skierowane było jedno ze spotkań w Miejskim Ośrodku Kultury, które poprowadziła dr hab. Monika Przybysz, prof. UKSW.
Nie tylko młodzi mają problem z używaniem smartfonów i generalnie nowoczesnych technologii, ale także dorośli. Dlatego tak ważny jest przykład jaki dają swoim dzieciom rodzice, a spotkanie im dedykowane miało uświadomić jak wiele zagrożeń nas dotyczy w kwestii używania smartfonów i ekranów ledowych. O szczegółach mówiła, prowadząca warsztaty dla dzieci i młodzieży, dr hab. Monika Przybysz, prof. UKSW.
Słowa podziękowania do uczestników, ale także do prowadzącej spotkanie skierowała Magdalena Majka, Zastępca Prezydenta Miasta Nowego Sącza, której towarzyszyła także dyrektor Pałacu Młodzieży Milenia Małecka-Rogal.
– Dziękuję, że Państwo tutaj jesteście, że przyjęliście to zaproszenie. Tą największą grupą odbiorców treści, którą przekazuje pani profesor jest młodzież naszych szkół. Jednak bardzo ujęło mnie podczas pierwszej rozmowy z panią profesor, że od razu podkreśliła, że chciałaby porozmawiać również z rodzicami. Dlatego zobowiązałyśmy się z panią dyrektor Pałacu Młodzieży, że taką możliwość również stworzymy – mówiła Magdalena Majka. – Przy tej okazji musimy pamiętać, że zrozumienie tych zagrożeń, które nas otaczają jest niezwykle ważne. Jeszcze raz bardzo Państwu dziękuję!
Spotkanie, które odbyło się w sali kameralnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu poruszało, podobnie jak podczas warsztatów z młodymi, podstawowe zagadnienia odnoszące się do funkcjonowania naszego mózgu i wpływu jaki mają na nasze codzienne funkcjonowanie ekrany naszych smartfonów, tabletów czy komputerów. Częścią wystąpienia było także przedstawienie dobrych praktyk, które mogą znacząco pomóc w dobrym używaniu smartfonów przy zachowaniu ważnych zasad. Jednak ze względu na duże zainteresowanie samych rodziców i opiekunów, dyskusja z prowadzącą dr hab. Moniką Przybysz wyszła wyszła w znacznie szerszy obszar, który jest związany z wychowaniem w dzisiejszych czasach i komunikacją z dziećmi, i młodzieżą, która wielu rodzicom sprawia sporo problemów.
Hasło „Jak nie przeskrolować życia?” stało się zachętą dla młodych i również dla dorosłych do zwrócenia szczególnej uwagi na to, jak używamy smartfonów i innych urządzeń wyposażonych w ledowe ekrany, a także w jakim stopniu służą one naszemu rozwojowi i zdrowiu, a w jakim powodują problemy nie tylko fizyczne, ale także psychiczne.
Warsztaty pn. „Jak nie przeskrolować życia? Smartfon w rodzinie i szkole” odbyły się w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024 dla osiedla Przydworcowe i zostały zrealizowane przez Pałac Młodzieży w Nowym Sączu.