Obecna sytuacja to świetna okazja do wspomnień i podróży palcem po mapie. Właśnie w ten sposób chciałam zachęcić Was do wizyty w największym mieście, a równocześnie stolicy Węgier. Budapeszt, bo o nim mowa, fascynuje zabytkami, zachwyca historią, a każdy znajdzie tam coś dla siebie.
Budapeszt położony jest w północnej części Węgier nad rzeką Dunaj. Ta prawie dwumilionowa metropolia powstawała na przełomie 1872-1873 z połączenia trzech miast. Stolica dzieli się na Bude, której nazwa pochodzi od imienia brata wodza Huntów, którzy najechali Europę. Za to Peszt pochodzi ze słowiańskiego słowa oznaczającego jaskinię lub pieczarę. Trzecim miastem była Óbuda znajdująca się na prawym brzegu Dunaju, podobnie jak Peszt.
Wybierając się do Budapesztu powinniśmy pamiętać o walucie. Złotówki zamienimy na forinty, jednak można tam również płacić w euro. Do najważniejszych punktów miasta dotrzemy metrem. Jedna z linii – M1 – została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to druga najstarsza linia metra na świecie i najstarsza w Europie.
Stolica Węgier słynie z pomników lwów. Jest ich kilkanaście, różnią się wielkością i odmiennymi stylami. Miejscem szczególnym dla fanów historii jest kościół św. Macieja. Znajdziemy tam pamiątki po ostatniej koronacji królewskiej na Węgrzech, a także niesamowite freski, które zdobią jego wnętrze.
Jeśli mamy ochotę na dłuższą przechadzkę warto odwiedzić Wzgórze Zamkowe. Z jego murów obronnych można podziwiać widok na całe miasto, a 20 sierpnia, który jest świętem narodowym można obejrzeć wspaniały pokaz sztucznych ogni. Wielu ten zabytek porównuje do logo Walta Disneya. Nieopodal znajduje się Pałac Sandora, który jest aktualną siedzibą Prezydenta Węgier, gdzie można podziwiać zmianę warty żołnierzy codziennie między 8.00 a 17.00 o pełnych godzinach. Na tyłach zamku znajduje się przepiękna fontanna przedstawiającą polowanie króla Macieja Korwina.
Jedną z wielu atrakcji jest Ogród Zoologiczny, w którym zobaczymy pokaz tresowanych fok, tańczące niedźwiedzie polarne, pływające pingwiny, kąpiące się słonie, a także swobodnie latające nietoperze podświetlone ultrafioletowymi lampami. Ogród posiada 5000 zwierząt, przedstawicieli 700 gatunków.
Starówka jest jednym z miejsc, gdzie można przyjrzeć się życiu ludzi, a także pięknym zabytkowym kamienicom. Warto odwiedzić Plac Bohaterów, nazywany również Placem Tysiąclecia lub Placem Millenijnym, będący najważniejszym i największym w Budapeszcie. Naszą uwagę z pewnością przyciągnie Pomnik Tysiąclecia, który wznosi 36-metrową kolumnę archanioła Gabriela. Otacza go kolumnada przedstawiająca ważne postaci węgierskiej historii.
Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Lasek Miejski, a w nim miasteczko Vidam Park, sporych rozmiarów sztuczne jezioro, pomniki, a także bajkowy zamek Vajdahunyad. Na koniec pod osłoną nocy, ale także za dnia można wyjechać na punkt widokowy, czyli Wzgórze Gellerta, z którego zobaczymy większą część Budapesztu.
W stolicy organizowane są najróżniejsze festiwale i cała masa festynów. W marcu odbywa się Festiwal Wiosenny. W połowie czerwca Festiwal Letni oraz Festiwal Dunaju. W sierpniu organizowany jest tam Sziget Festival, czyli taki Euro Woodstock. Wrzesień jest miesiącem winobrania, wtedy Węgrzy świętują Międzynarodowy Festiwal Wina i Szampana.
Aby kupić coś dla siebie czy bliskich powinniśmy odwiedzić pasaż handlowy Vaci. Znajdziemy tam nie tylko stragany z pamiątkami, ale też przysmaki kuchni węgierskiej. Warto spróbować wyśmienitych potraw. Palce lizać!
Marta Kuźniar, uczestniczka zajęć dziennikarskich w Pałacu Młodzieży